بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


با راه‌اندازي يك كانال فارسي در تلگرام«مستركارت» براي ورود به ايران خيز برداشت
ایمن نیوز - مدير تلگرام: درصدد هستيم به زودي امكان پرداخت الكترونيكي و آنلاين را براي كاربران شبكه فراهم آوريم.
Date:1394/9/16

ایمن نیوز - با پيشرفت مراحل اجرايي توافق هسته‌‏اي و نزديك شدن به زمان عملياتي شدن برجام، شركت «مستركارت» با راه‌اندازي كانالي فارسي در تلگرام به معرفي خدمات و شيوه دريافت كارت‎هاي اعتباري اين شركت پرداخته است.
در اين كانال تلگرامي‌علاوه بر اينكه تاريخچه‎اي از تأسيس شركت و نحوه فعاليت و كسب درآمد آن ارائه شده، انواع خدمات قابل دريافت براي متقاضيان در ايران نيز معرفي شده است.
يكي از مهم‌ترين خدماتي كه در اين كانال تبليغ شده، كارت اعتباري ارزي مستركارت است.
بنا بر آنچه از سوي كانال رسمي‌مستركارت تبليغ مي‎شود، متقاضيان در ايران مي‎توانند با ثبت نام دريافت كارت ارزي به كانال تلگرامي‌اين شركت ملحق شوند.
يكي از امكاناتي كه مستركارت در كانال تلگرامي‌ خود تبليغ مي‌كند، راه‌اندازي پاسخگوي تلفني 24 ساعته به زبان فارسي است.
ناصر حكيمي ‌مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي چندي پيش درباره تمايل شركت‎هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت الكترونيكي براي حضور در بازار ايران گفته بود: «به نظر من ايران بازار خيلي خوبي است و صادر كنندگان و پذيرندگان كارت‏‌هاي اعتباري مشتاق هستند از اين بازار استفاده كنند و اگر موانع از بين برود، اين اتفاق خواهد افتاد».
گذشته از ملاحظات موجود در مورد دامنه ارائه خدمات پرداختي و اعتباري توسط اين قبيل شركت‎ها، موضوع از دو زاويه به شدت نيازمند توجه مسئولان است.
نخست اينكه مستركارت قصد دارد دامنه خدمات پرداخت خود را به شبكه‏‌هاي اجتماعي نيز گسترش دهد.
در يكي از پست‌هاي تلگرام مستركارت آمده است: «مستركارت در پي تبديل همه گجت‏‌ها به دستگاه پرداخت الكتريكي است. مستركارت به تازگي تصميم گرفته پرداخت‎هاي پر سرعت و الكتريكي را به شكلي فراگيرتر در اختيار كاربران قرار دهد تا جايي كه تقريبا هر دستگاهي، قابليت انجام تراكنش براي خريد‌هاي كاربر را دارا باشد».
اين ايده تنها منحصر به مستركارت نيست، مدير شبكه اجتماعي تلگرام نيز به تازگي از اضافه كردن امكان پرداخت الكترونيكي در اين شبكه اجتماعي سخن گفته است.
پاول دوروف، مدير سيستم پيام‌رسان تلگرام در جريان گفت و گويي اعلام كرده است «درصدد هستيم به زودي امكان پرداخت الكترونيكي و آنلاين را براي كاربران شبكه فراهم آوريم. اين امكان به خصوص در كانال‎ها و گروه‎ها با اقبال خوبي مواجه خواهد شد.»
اين برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات از آن رو حساس و نيازمند توجه مسئولان بانك مركزي است كه در واقع به معناي انتقال بخشي از تراكنش‎هاي الكترونيكي داخلي به شبكه‎هاي پرداخت خارجي است.
به عبارت ديگر چه مستركارت و چه تلگرام و چه هر شبكه پرداخت الكترونيكي و اجتماعي ديگري، امكان پرداخت را براي كاربران ايراني در داخل كشور فراهم آورند به معناي انجام تراكنش از مسير شبكه‌‏ها و پرداخت‎هاي غيرايراني است.
اگرچه اين اتفاق به خودي خود منفي نيست و خواه ناخواه در فضاي پس از لغو تحريم‎ها اتفاق خواهد افتاد اما نكته مهم اينجاست كه آيا نهادهاي ناظر حاكميتي در كشور ما اعم از بانك مركزي، پدافند غيرعامل و... آمادگي‎هاي لازم را از نظر قوانين و مقررات، تأمين صلاح و صرفه اقتصادي كشور و مردم، حفظ فضاي كار براي شركت‎هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت الكترونيكي داخلي، شبكه بانكي و... دارند يا خير؟
از سوي ديگر بسترهاي قانوني ارتباط بانكي ميان بانك‌‏هاي ايران و شبكه بانكي خارج از كشور به عنوان پشتوانه خدمات پرداخت داخلي نيز از اهميت زيادي برخوردار است.
پيش‎تر حكيمي ‌بر اين نكته نيز تأكيد كرده بود «ما بايد از اين موقعيت چانه زني به خوبي استفاده كنيم. به همين خاطر نيز مذاكره با ارائه دهندگان اصلي خدمات كارت اعتباري در دنيا بايد به صورت متمركز و هماهنگ انجام شود چرا كه اگر اين كار را به صورت متفرق انجام دهيم، مزيت چانه زني ما از بين مي‏رود.
نظام بانكي ما بايد با يك زبان و از يك كانال با اينها مذاكره كند اگر تفرق ايجاد كنيم بازنده اصلي ما هستيم چون شركت‎هاي خارجي فقط به دنبال افزايش تراكنش بوده و آشفتگي در سيستم پرداخت ما براي آنها يك مزيت است.
به همين خاطر نبايد اجازه بدهيم تراكنش‎هاي داخلي ما به هيچ عنوان به خارج از كشور برود يا توسط يك سرويس دهنده ديگر مديريت شود.»
اهميت اين راهبرد زماني بيشتر مشخص مي‌شود كه تجربه تلخ مسدود شدن پول برخي از ايرانيان در بانك‎هاي كشورهاي شمالي مانند تركمنستان و آذربايجان را فراموش نكنيم.
حوالي سال‌هاي 88 و 89 برخي بانك‌هاي ايراني با بانك‌هاي اين كشورها وارد تعامل شدند و با دريافت منابع از متقاضيان كارت‎هاي اعتباري بين‎المللي و سپرده كردن اين پول‎ها در بانك‎هاي كشورهاي آذربايجان و... از طريق اين بانك‎ها، كارت اعتباري بين‌المللي به متقاضيان اعطا مي‎كردند اما در سال 91 و با آغاز دور جديد تحريم‎ها تمام اين حساب‌ها مسدود شد و دارندگان كارت‏‌ها علاوه بر اينكه امكان استفاده از آن را نداشتند به منابع سپرده‎گذاري شده خود نيز دست پيدا نكردند.
به همين خاطر مسئولان بانك مركزي بايد هرچه زودتر ضوابط استفاده از ابزارهاي پرداخت الكترونيكي بين‌المللي را تعيين و حد و مرز حضور شركت‌هاي ارائه دهنده اين خدمات را مشخص كنند.
 


Rss Services Print  -(5 Body)  Visitor Count: 1436
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image