بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


نتيجه بررسي گروه پژوهشي نوروگيم بر بازي ويدئويي فيفا 15؛ بازي‌هاي ويدئويي توانمندي‌هاي ذهني را بالا مي‌برد
ایمن نیوز - امروزه بازي‌هاي ويدئويي مورد توجه بسياري از افراد در سنين مختلف قرار گرفته است، بطوري كه ممكن است در طول شبانه‌روز زمان زيادي را به آن اختصاص دهند. همين باعث شده تا گروه‌هاي تحقيقاتي زيادي در سراسر دنيا به بررسي بازي‌ها و تاثير آن بر عملكرد مغز و اعصاب بپردازند. گروه نوروگيم نيز به عنوان يكي از تيم‌هاي تحقيقاتي ايراني به بررسي تاثيرات بازي ويدئويي فيفا 2015 پرداخته است.
Date:1394/11/17

ایمن نیوز - مغز انسان فرمانده بدن است و هر اتفاقي كه در سيستم مغزي انسان بي‌افتد نهايتا منجر به بروز يك رفتار در انسان مي‌شود و هر رفتار ما بازخوردي از عملكرد سيستم عصبي مركزي است. در بازي‌هاي ويدئويي مهم‌ترين و موثرترين بخش از بدن كه درگير بازي مي‌شود و بازي بر آن اثر مي‌گذارد سيستم عصبي است. بنابراين در كنار بازي‌هاي ويدئويي بايد به سيستم عصبي فرد بازي‌كننده و نهايتا رفتارهايي كه از آن ايجاد مي‌شود توجه كنيم.
با توجه به اهميت اين موضوع، گروه نوروگيم در كنگره علوم اعصاب سال 93 كاري تحقيقاتي در همين زمينه را با عنوان مقايسه تاثيرات بازي ويدئويي فيفا 2015 بر تغييرات عملكرد شناختي و هورموني در داوطلبان دختر و پسر جوان به انجام رسانيد.
در اين بازي بازيكن‌هاي دختر و پسر با ميانگين سني 20 سال شركت كردند و بازي بصورت دونفره انجام شد. در ابتداي بازي فرم مشخصات شخصي و اطلاعات عمومي توسط بازيكن‌ها پر گرديد و همچنين قبل و بعد از بازي نمونه‌هاي بزاق (سنجش ميزان هورمون استرس(كورتيزل)) از افراد گرفته شد و افراد تست PASAT را قبل و بعد از بازي جهت سنجش فعاليت شناختي (سلامت عمومي شناختي، سرعت پاسخگويي، توجه ممتد و خستگي ذهني) انجام دادند.
نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد كه بازي‌هاي ويدئويي مي‌توانند سيستم استرسي و ادراكي-شناختي افراد را تحت تاثير قرار دهند همچنين نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد كه استرس اوليه در اثر بازي‌هاي ويدئويي توانمندي‌هاي ذهني مثل توجه و سرعت پردازش و قدرت تصميم‌گيري را بالا مي‌برد كه مي تواند نشان دهنده اثر مثبت بازي‌هاي ويدئويي باشد ولي وقتي كه بازي‌ها بصورت طولاني مدت استفاده مي‌شوند، استرس حاصل از آن بصورت مزمن مي‌شود كه توانمندي‌هاي ذهني را در فرد بازيكن مختل مي‌كند.
از طرف ديگر در اين مطالعه مقايسه سيستم استرسي و ادراكي-شناختي بين دو جنس بر اين نكته مي‌تواند تاكيد كند كه اين تغييرات مي‌تواند تا حدودي وابسته به جنس باشد. بنابراين بايد به اين نكته توجه كنيم كه تاثير بازي‌هاي ويدئويي فقط مختص به يك جنس خاص نبوده بلكه در هر جنس با توجه به فيزيولوژي آن جنس مي‌تواند تاثيرات مثبت و منفي بر سيستم عصبي، رفتاري و شناختي آن فرد بگذارد.

www.ictna.ir


Rss Services Print  -(3 Body)  Visitor Count: 849
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image