بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


ماهواره جديد GPS در مدار قرارگرفت
ایمن نیوز - اولين ماهواره GPS در سال ۱۹۸۷ در مدار قرار گرفت
Date:1394/11/18

ایمن نیوز - با در مدار قرارگرفتن ماهواره جديد ساخت بوئينگ، گامي ديگر در بهبود سيستم موقعيت ياب جهاني (GPS) برداشته شد. ماهواره جديد و 131 ميليون دلاري كه توسط ULA در مدار قرارگرفته، جديدترين عضو مجموعه 12 ماهواره‌اي نيروي هوايي آمريكا است كه با عنوان Block IIF از آن‌ها ياد مي‌شود.

ماهواره‌هاي جي‌پي‌اس عمليات تشخيص موقعيت، مسيريابي و ارائه سرويس‌هاي زمان سنجي را براي كاربران عادي و نظامي انجام مي دهند. در واقع آنچه در قالب سرويس‌هاي مسيريابي از طريق دستگاه‌هاي همراه پيش روي ما قرارگرفته، قابليتي است كه در راستاي بهره‌گيري از اين تركيب ماهواره‌اي مهيا شده است.

در سال 1978 اولين ماهواره جي‌پي‌اس در مدار قرارگرفت، اين در حالي است كه از تاريخ يادشده، همواره بهبودهايي در زمينه طراحي و عملكرد اين ماهواره‌ها مدنظر قرارگرفته تا نسخه‌هاي جديدتري از اين ماهواره‌ها را شاهد باشيم. پروژه بهره‌برداري از ماهواره‌هاي جي‌پي‌اس با عنوان Block I آغاز شده و پس از آن پروژه‌هاي مكملي با عناوين Block IIA، Block IIR، Block IIR-M و در نهايت پروژه فعلي يعني Block IIF اجرايي شده‌اند.

در مجموع تاكنون 50 ماهواره جي‌پي‌اس در مدار قرارگرفته‌ اما در حال حاضر تنها 30 مورد از آن‌ها قابل استفاده هستند.
آن‌طور كه عنوان شده، تا پيش از استفاده از سري Block IIF، دقت ماهواره‌هاي موقعيت ياب جي‌پي‌اس چيزي در حدود يك متر بوده اما اكنون دقت اجرايي به كم‌تر از 42 سانتي‌متر رسيده است. نكته‌اي كه شايد براي كاربران معمولي چندان به چشم نيايد اما در استفاده‌هاي نظامي و به منظور حمله به مواضع دشمن مي‌تواند نقشي حياتي و حساس ايفا كند.

itiran.com


Rss Services Print  -(3 Body)  Visitor Count: 930
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image