بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


نفوذ اپل در بازار گوشي‌هاي موبايل كاهش مي يابد
ایمن نیوز - به تازگي مقاله‌اي در مجله‌ي كسب‌ و‌ كار هاروارد در مورد تاثير اپل بر بازار گوشي‌هاي موبايل به چاپ رسيده است.
Date:1394/11/21

ایمن نیوز - خوان پابلو وازكوئز، Juan Pablo Vazquez S ampere، نويسنده‌ي مقاله‌ در بخشي از نوشته‌ي خود به اين موضوع اشاره مي‌كند كه روزي اپل به تنهايي جهت‌گيري بازار گوشي‌هاي موبايل را مشخص مي‌كرد. با اين حال امروزه اين شركت درگير رقابت با شركت‌هايي نظير سامسونگ شده و بعضا به سمت و سويي حركت مي‌كند كه قبلا توسط شركت‌هاي ديگر آزمايش شده است.
در سال 2007 اپل گوشي خود با قابليت‌هايي جديد را به بازار معرفي كرد؛ قابليت‌هايي كه كمتر محصولي در بازار از آن بهره مي‌برد. همين عامل منجر به فروش بالاي گوشي‌هاي آيفون در بازار شد. در طول سال‌هاي بعد اين شركت با معرفي‌ نسخه‌هاي بهبود يافته از اين گوشي ميليون‌ها كاربر خود را راضي نگه داشت و متقاعد به خريد دوباره‌ي محصول نوآورانه‌ي خود كرد.
نوآوري‌هاي اپل در بخش سخت‌افزار خلاصه نمي‌شد، اين شركت با ايجاد زيرساخت مناسب براي توسعه‌ي اپليكيشن‌هاي مختلف افراد را به نوآوري تشويق و صنايع ديگر را به چالش دعوت كرد. انگار هر كاربر آيفون علاوه بر ارتباط با دوستان خود در ارتباط مدام با صنايع ديگر هم قرار مي‌گيرد. در نتيجه‌ي اين ارتباط مي‌توان صرفه‌جويي‌هاي مالي زيادي در زندگي شخصي تجربه كرد. به عنوان مثال با معرفي اپليكيشن‌هايي نظير airbnb در بستر نرم‌افزاري اپل نحوه‌ي گردشگري و مسافرت با تحول رو‌به‌رو شد.
بعد از مرگ استيو جابز اپل از مسير اصلي خود منحرف شد. آيفون 6 در سال 2014 معرفي شد كه تفاوت اصلي آن با نسل‌هاي قبل از خود در افزايش اندازه‌ي صفحه نمايش است. جهت‌گيري اپل در آن سال قرار گيري در پشت شركت‌هايي نظير سامسونگ بود كه سال‌ها قبل از اپل نياز كاربران در صفحه نمايش بزرگ‌تر را شناسايي كرده بودند. نويسنده مقاله با اشاره به همين موضوع نتيجه مي‌گيرد كه اپل به جاي رهبري بازار و خلق فرصت‌هاي جديد براي نوآوري گرفتار رقابت با شركت‌هايي است كه زماني دنباله‌روي خود محسوب مي‌شدند.
نويسنده در ادامه مقاله بيان مي‌كند:
متاسفانه تغيير رويكرد اپل در رهبري بازار به سمت رقابت با بازيگران بازار براي اين شركت آينده‌ي خوبي را رقم نمي‌زند. در اين شرايط امكان اشتباه از طرف اپل زياد به نظر مي‌رسد و اولين نشانه‌ي آن اشتباه در شناسايي نياز كاربران و عوامل مختلف محيط رقابتي است.
در همين زمينه نيز تيم كوك در يكي از صحبت‌هاي خود بيان مي‌كند:
ما در شرايط سختي قرار داريم، شرايطي كه مشابه آن‌ را قبلا تجربه نكرده بوديم.
شرايط سخت مورد نظر تيم كوك اشاره به شرايط پيچيده و نامطمئن اقتصاد جهان دارد. اين عامل احتمالا يكي از دلايل كاهش سرعت رشد فروش آيفون به حساب مي‌آيد. البته اظهار نظر در مورد اين كاهش و اتفاقات آينده خيلي زود است. با اين حال بايد تا زمان عرضه‌ي آيفون 7 منتظر ماند و مشاهده كرد كه آيا اپل جنبه‌ي نوآوري در محصولات خود را فراموش كرده يا هنوز به رهبري بازار فكر مي‌كند.
در انتها بايد اشاره كرد كه كاهش فروش گوشي‌هاي هوشمند لزوما به معناي بلوغ صنعت نيست. رشد يك صنعت نتيجه‌ي فعاليت‌ بازيگران آن است، اگر بازيگران اصلي و سنتي در ارائه‌ي خدمات خود دچار مشكل شوند آن وقت بايد منتظر كاهش رشد صنعت بود. از طرف ديگر كمبود خلاقيت و نوآوري در محصولات اپل به معناي اشباع صنعت نيست و احتمالا كاركردهاي بي شمار ديگري وجود دارد كه اپل هنوز آن‌ها را به قابليت‌هاي موبايل خود اضافه نكرده است.
 

www.yjc.ir


Rss Services Print  -(2 Body)  Visitor Count: 873
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image