بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


چگونه Space X غول پرتاب موشك دنيا را زمين گير كرد؟
ايمن نيوز - شراكت ميان بويينگ و Lockheed Martin كه پديدآور ULA است، سهمي از اين بازار نداشته و گويا شرايط براي غول بزرگ پرتاب‌هاي فضايي دنيا باز هم بد‌تر خواهد شد.
Date:1395/1/29

ايمن نيوز - بخش بسيار مهمي از مشكلات ULA را بايد به گردن Space X انداخت. در حالي كه هر يك از پرتاب‌هاي ULA هزينه‌اي برابر با 225 ميليون دلار در بر دارد، پروژه Space X‌‌ همان مأموريت را با هزينه‌اي برابر با حدود 61 ميليون دلار به انجام مي‌رساند. در نتيجه ULA بايد تلاش بسياري براي كاهش دادن هزينه‌هاي خود كند تا تازه قادر به رقابت در كف قيمتي Space X باشد.

اكنون بر خلاف Space X موشك‌هاي ULA قابليت استفاده دوباره را ندارند و بد‌تر آنكه موتور و قواي پيشرانه اين موشك‌ها، همگي روسي است و از كشور روسيه وارد مي‌شود. بعد از ورود نيروهاي نظامي روسيه به اوكراين، كنگره آمريكا مخالفت شديدي با عمليات‌هاي نظامي با استفاده از تجهيزات روسي كرده است. اكنون ULA در تلاش براي همكاري با Blue Origin – يكي از رقباي جدي و سرسخت Space X – و شركت Aeroject است تا قادر به ساخت موشك‌هاي قابل استفاده مجدد تمام آمريكايي باشد.

در حالي كه هنوز ULA فرصت فرار از يك شكست بزرگ را دارد، اتفاقاتي كه در سي روز گذشته رخ داده، حاكي از آن است كه شايد به شكلي شگفت آور به زودي شاهد سقوط اين شركت و انحصار پرتاب موشك آن باشيم. از جمله اين اتفاقات بايد به پرتاب نه چندان موفق اخير اين شركت براي رساندن محموله به ايستگاه بين المللي فضايي و همچنين فشارهايي بر اين شركت، كه منجر به برنامه تعديل نيروي آن به تعداد 875 نفر تا سال 2017 – به علاوه 375 تعديل نيرو در سال جاري – اشاره كرد.

اما در كنار همه اين‌ها، بزرگ‌ترين علت احتمال سقوط اين غول بزرگ پرتاب‌هاي فضايي را بايد در موفقيت‌هاي بزرگ پروژه Space X دنبال كرد.

گفته شد، حدود هزينه ارسال محموله به فضا توسط Space X برابر با 61 ميليون دلار است، در حالي كه اين پروژه با استفاده دوباره از راكت‌هاي خود، مي‌تواند باز هم به كاهش هزينه پرتاب تا 30 درصد (حدود 40 ميليون دلار براي هر پرتاب) كمك كند.

اين در حالي است كه ULA حتي با راكت نسل بعدي خود به نام Vulcan به فكر كاهش هزينه تا 99 دلار است؛ هرچند اين رقم فاصله زيادي با 225 ميليون دلار هزينه فعلي دارد، آيا به آن اندازه كم است كه بتواند اين شركت را در برابر Space X نگاه دارد؟


 

www.yjc.ir


Rss Services Print  -(5 Body)  Visitor Count: 829
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image