بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


انتقال اطلاعات ديجيتال از طريق لباس‌هاي جديد
ايمن نيوز - دانشمندان راه جديدي را ابداع كردند كه به واسطه آن بتوان مدارهايي به اندازه 0.1 ميلي‌متر را به الياف پارچه دوخت.
Date:1395/1/29

ايمن نيوز - این روش جديد براي تعبيه حسگرها و دستگاه‌هايي با حافظه رايانه‌اي مناسب است و راه را براي ايجاد لباس‌هايي كه اطلاعات را جمع‌آوري و ذخيره كرده يا انتقال مي‌دهند، هموار مي‌كند.

اين فناوري مي‌تواند به توليد پيراهن‌هايي منجر شود كه براي گوشي‌هاي هوشمند يا تبلت‌ها مانند يك آنتن عمل مي‌كنند.

از اين فناوري همچنين مي‌توان در توليد لباسهاي ورزشي جهت نظارت بر سطح تناسب اندام ورزشكاران، ايجاد پانسمان‌هايي كه به پزشكان اجازه نظارت بر روند بهبود بافت را مي‌دهد يا كلاه‌هاي پارچه‌اي انعطاف پذير كه بر فعاليت مغز نظارت مي كنند، استفاده كرد.

جان ولاكيس، از دانشگاه ايالتي اوهايو اظهار كرد: ما معتقديم كه منسوجات كاربردي يك فناوري براي ارتباطات و سنجش محسوب شده و مي‌توان يك روز از آنها حتي در كاربردهاي پزشكي مانند تصويربرداري، نظارت بر سلامت، بهبود عملكرد، حفاظت و بهداشت و درمان استفاده كرد.

منسوجات كاربردي، كه "e-textiles" نيز ناميده مي‌شود، با استفاده از يك چرخ خياطي معمولي نيز ايجاد مي‌شوند.

اين چرخ خياطي مانند ساير ماشين آلات دوخت مدرن، رشته‌هاي نخ را از طريق يك الگوي موجود در يك فايل رايانه‌اي، به طور خودكار بر روي پارچه مورد نظر مي‌دوزد.

ولاكيس گفت: در حال حاضر ما براي اولين بار موفق به تعبيه فلزات چاپي بر روي اين پارچه‌ها شده ايم و هدف جديد ما استفاده از دقت آن براي تعبيه گيرنده‌ها و ساير قطعات الكترونيكي است.

يك آنتن پهن باند كه بر روي اين پارچه‌ها تعبيه مي‌شود، شامل بيش از ده‌ها شكل هندسي به هم پيوسته است كه هر يك كمي بزرگتر از يك ناخن بوده و يك دايره پيچيده را تشكيل مي‌دهند.

هر قطعه از اين دايره، انرژي را در فركانس‌هاي مختلف انتقال مي‌دهد بنابراين آنها طيف گسترده اي از انرژي‌ها را در هنگام كار با يكديگر پوشش داده و قابليت آنتن "پهن باند" را براي تلفن همراه و دسترسي به اينترنت افزايش مي‌دهند.

محققان از رشته هايي با قطر0.1 ميلي متر استفاده كردند كه از هفت رشته تشكيل شده بود. هر رشته در مركز خود داراي مس بود كه با نقره خالص پوشيده شده بود.

عملكرد اين پارچه‌ها نشان مي‌دهد كه قرار گرفتن اين آنتن‌ها به ارتقا پهناي باند اينترنت و ارتباطات تلفني كمك مي‌كند.

 

www.yjc.ir


Rss Services Print  -(4 Body)  Visitor Count: 923
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image