بانک اطلاعات شماره موبايل
خبرخوان ايمن
سيستم مديريت ربات تلگرام
طراحي وب سايت


تماشا کنید: دوربین انعطاف پذیر، انقلابی در صنعت عکاسی توسط محققان دانشگاه کلمبیا
ایمن نیوز - دوربین انعطاف‌پذیر یکی از آرزوهای دکتر شری نایار (Shree Nayar)، مسئول آزمایشگاه دید بصری کامپیوتری دانشگاه کلمبیا است. این استاد دانشگاه به همراه تیم تحقیقاتی خود بر روی طرحی در مورد دوربین انعطاف‌پذیری که بتواند دور اجسام اطراف ما پیچیده شود تحقیق می‌کنند. نتایج‌ اولیه‌ی تحقیقات این تیم بسیار شگفت‌انگیز است.
Date:1395/1/30

ایمن نیوز - دکتر شری نایار به عنوان یکی از اساتید برجسته‌ی دانشگاه کلمبیا، در زمینه‌ی علم عکاسی تحقیق می‌کند. یکی از آرزوهای این استاد این است که بتواند دوربینی تولید کند که قابلیت خم شدن و پیچیده شدن دور اجسام را داشته باشد. تیم تحقیقاتی او در آزمایشگاه دید بصری کامپیوتر این دانشگاه، به نتایج اولیه‌ی جالبی دست یافته‌اند و توانسته‌اند نمونه‌ی اولیه از این نوع دوربین که شبیه به یک کاغذ است را تولید کنند.

این دوربین جدید توانایی خم شدن و پیچیده شدن دور اجسام را دارد. دنیل سیمز (Daniel Sims) و یانگهاو یو (Yonghao Yue) که اعضای اصلی این تیم تحقیقاتی هستند، مجموعه‌ای از لنزها را روی صفحه‌ای تا‌شونده قرار دادند تا بتوانند دوربینی انعطاف‌پذیر بسازند. دکتر نایار در مورد این طرح می‌گوید: "دوربین‌های امروزی تنها از یک زاویه به اجسام نگاه می‌کنند. ما دوربینی انقلابی طراحی کردیم که عکس‌های مناظر را از زوایای مختلف ثبت می‌کند."

طبق گفته‌ی نایار، مشکل اصلی در ساخت این نوع دوربین، خلاء یا فاصله‌ای است که در تصویر ایجاد می‌شود. او می‌گوید: "تصور کنید صفحه‌ای پر از پیکسل دارید و برای هر پیکسل یک لنز دوربین وجود دارد. در حالت عادی هر لنز بخشی از منظره را به تصویر می‌کشد اما زمانی که این صفحه خم شود، تصاویر با هم تداخل پیدا می‌کنند و برخی از زوایا نیز ثبت نمی‌شوند که باعث ایجاد خلاء در تصویر می‌شود. ایده‌ی اولیه این بود که برای هر پیکسل یک دوربین در نظر بگیریم که نتیجه‌ی آن میلیون‌ها لنز دوربین غیر قابل کنترل می‌شد." در نتیجه آنها از خواص مواد برای ساخت چنین صفحه‌ای استفاده کردند.

این صفحه‌ که به عنوان یک نمونه‌ی اولیه ساخته شده است، شبیه یک پنل باتری خورشیدی است که قابلیت خم شدن دارد. تیم تحقیقاتی با استفاده از سیلیکون به عنوان ماده‌ی اصلی این پنل، مشکل فواصل و خلاء را حل کردند. با خم شدن این پنل سیلیکونی، فاصله‌ی کانونی هر لنز تغییر می‌کند و مشکل قبلی را حل می‌کند. البته تصاویر ثبت شده حالتی عجیب دارند اما به هر حال بسیار با کیفیت هستند. نایار این تحقیق را بسیار ساده جلوه می‌دهد! طبق گفته‌ی او اگر ماده و شکل مناسب را پیدا کنید، به راحتی به لنز مورد نظر دست پیدا می‌کنید. در نتیجه، تیم تحقیقاتی به عنوان راه حل نهایی به لنز سیلیکونی دست پیدا کردند. یکی از آزمایش‌های نهایی تیم تحقیقاتی، با استفاده از یک دوربین حرفه‌ای نیکون D90 و صفحه‌ی دوربینی تا شونده بود که نشان داد هر چه این صفحه بیشتر خم شود، دامنه‌ی دید آن افزایش پیدا می‌کند.

نایار می‌گوید: "ما معتقدیم که استفاده‌های گوناگونی برای این نوع دوربین وجود دارد و تحقیقات ما شروع مرحله‌ای جدید در تولید دوربین‌های انعطاف‌پذیر است."

تصور کنید در آینده نوارهای انعطاف‌پذیر اطراف خوردوها می‌توانند به عنوان دوربین‌های 360 درجه عمل کنند یا دوربین‌هایی به اندازه‌ی یک کارت اعتباری تولید شوند که با خم کردن آنها بتوان دامنه‌ی دید را افزایش داد. البته هنوز راه زیادی تا تجاری شدن چنین محصولی داریم و این راه نیاز به سرمایه‌گذاری و زمان بیشتری دارد. در اولین مراحل، نیاز است که تیم تحقیقاتی نتایج تحقیقات خود را به عنوان مقاله منتشر کنند و آن را در کنفرانس‌های علمی با جامعه‌ی علمی مرتبط، در میان بگذارند. به هر حال این نوع تحقیقات می‌توانند آینده‌ای هیجان‌انگیز را برای علم عکاسی رقم بزنند.

 

www.zoomit.ir


Rss Services Print  -(3 Body)  Visitor Count: 706
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image